Zmieniamy wnętrze za pomocą lamp

Producenci licznych przedmiotów przyzwyczaili nas do tego, że moda się zmienia i co jakiś czas powinniśmy wymienić naszą odzież, buty czy dodatki. Co więcej postęp w rozwoju techniki powoduje, że jesteśmy zmuszeni do wymiany dużej części naszego sprzętu elektronicznego nawet co trzy lata. Na podobnej zasadzie przychodzą i odchodzą kolejne trendy w dekoracji pokoi, choć częstość tych zmian nie jest może aż tak znaczna, jak w przypadku ubrań czy okularów. A jak ma się częstotliwość tych zmian do rozwoju technologii? Czy to oznacza, że nasze stare żyrandole lub lampy ogrodowe powinniśmy zmieniać równie często jak radio? Jak odpowiednio dobrać lampy do domu?
Obojętnie, czy planujemy kupić lampy typowo sufitowe do łazienki, lampy kryształowe do dużego pokoju, czy też lampy wiszące do kuchni musimy mieć świadomość, że lampy mają zagwarantować zarówno dobre i funkcjonalne oświetlenie pokoju, jak również stworzyć w nim pasujący nastrój.
lampa
Autor: Pedro Ribeiro Simões
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Implikuje to między innymi, że spektakularne rozłożyste lampy kryształowe lub żyrandole w pokoju dziennym być może trzeba będzie uzupełnić o lampy podłogowe bądź kinkiety, aby dobrze oświetlić również brzegi pomieszczenia i pozwolić na łatwe dla oczu czytanie, nie zapominając o bardziej szczegółowych zajęciach (robótki ręczne, klejenie modeli, naprawa drobnych przedmiotów etc.), kiedy wymagamy silniejszego światła. Natomiast, jeśli chodzi o oświetlenie sypialni, warto, by w jego projekcie wzięto pod uwagę delikatne lampki nocne, chociaż ze względów praktycznych (sprzątanie, zgubiony kolczyk) lampy sufitowe z odpowiednio mocną żarówką będą także potrzebne. Inną istotną sprawą jest energooszczędność rozwiązania, które wybraliśmy (strona na temat oświetleniu mieszkania), a zatem jak najwięcej z posiadanych lamp powinno oferować możliwość wkręcenia żarówek o niewielkim zużyciu energii, co będzie niezbędne, gdy żarówki tradycyjne zupełnie znikną z oferty sklepów. Poza tym, co jest tak samo ważne, wybrane żyrandole i lampy podłogowe mają podobać się domownikom. Oznacza to, że lepiej kupować lampy sufitowe, kinkiety i inne w określonym, pasującym do naszego gustu stylu. Jeśli marzy nam się wnętrze w stylu Romanowów, lampy kryształowe będą w nim wyglądały idealnie. Natomiast w minimalistycznym wnętrzu lepiej jednak będą pasowałylampy nowoczesne, chyba że nie mamy problemów z dobieraniem różnych stylów i nie boimy się kontrowersji.

Apdmarket.pl - lampy
Podpatrzone na: Apdmarket.pl
Odpowiedź na to pytanie jest raczej trudna, chociaż nasz budżet często na nie odpowiada za nas.

Zaloguj się do serwisu i dowiedz się tutaj, czy nasz podobny artykuł będzie zajmujący. Będzie nam również niesamowicie miło, jeśli pozostawisz ocenę.

Jeżeli pieniądze to nie problem, możemy pozwolić sobie na pofolgowanie własnym pragnieniom i postawienie na najmodniejsze kolory, także, jeśli chodzi o lampy wiszące, lampy podłogowe do sypialni oraz oprawy oświetleniowe do innych pomieszczeń w mieszkaniu. I tak drugą połowę pierwszej dekady XXI wieku opanowały zestawienia kontrastowych kolorów, na przykład żółci i fioletu, co prezentowały również lampy podłogowe, kinkiety i lampy wiszące, a właściwie ich abażury. Początek nowej dekady zapowiada powrót do bardziej stonowanych kolorów, więc na salony powrócą prawdopodobnie lampy stworzone z białych kryształów oraz lampy nowoczesne wykonane z metalu i szkła. Warto pomimo tego pomyśleć o zastosowaniu ciepłych odcieni, jak miodowy brąz, karmelowy lub słoneczna zieleń – lampy wiszące, lampy podłogowe lub kinkiety w tych kolorach mogą być ciekawym i modnym elementem kolorystycznym do pomieszczenia urządzonego w barwach chłodnych, jak szarość lub srebro. Niemniej działanie zgodnie z aktualną modą powinno być w takim samym stopniu co od ilości pieniędzy uzależnione od warunków naszego mieszkania. W mieszkaniu z niewysokim sufitem niejednokrotnie praktyczniejsze są plafony, ponieważ np. żyrandole mogą zawadzać podczas chodzenia po pokoju, warto także wybrać lampy umożliwiające regulowanie kierunku padania światła (w przypadku niskiego stropu, do góry, aby go optycznie podnieść). Salon w kształcie litery „L” jest idealny na minimum dwie lampy sufitowe, może to być na przykład większy żyrandol w części głównej i lampa wisząca w krótszej części wstawiona na przykład nad stołem.

Jeżeli czytasz ten tekst to oznacza, że wątek Cię niezwykle zaciekawił - kliknij odnośnik do strony domański, a odnajdziesz nie mniej atrakcyjne informacje.

Dobrze postawione lampy przeźroczystej oprawie co więcej w połączeniu z lustrem mogą wyłapywać w dzień światło słoneczne i odbijać je po całym pokoju, oświetlając refleksami nawet najciemniejsze kąty, dając alternatywę dla lamp bocznych i przyczyniając się do oszczędzania energii elektrycznej.

Co prawda postęp w branży oświetlenia idzie wolniej niż w przypadku sprzętu elektronicznego, również i na tym polu można obserwować pewne modyfikacje. Jest to związane przede wszystkim z możliwościami oferowanymi przed żarówki LED, które prezentują znacznie większą oszczędność energii i z tego powodu różnią się wymogami technicznymi względem sieci elektrycznej. Żarówki diodowe dają możliwość ponadto zmiany koloru światła, w efekcie czego lampy podłogowe, lampy wiszące lub plafony stają się jeszcze mocniej stopione z danymi elementami dekoracji pokoju. Te nowinki zazwyczaj widać najpierw w ofercie producentów, specjalizują się w lampach nowoczesnych tak w designie, jak i w zastosowanej technologii. Naturalnie nie znaczy to, że klasyczne lampy kryształowe, nie mogą pracować z diodami LED. Czasami zresztą jest to w ich przypadku zdecydowanie bardziej funkcjonalne. Ogólna zasada jest natomiast taka, że dobre oświetlenie na lata oferują nam jedynie lampy znanych producentów, którzy stawiają na trwałość i wysoką jakość opraw oświetleniowych.


Sprawdź też

Oświetlenie do mieszkania – wybór na lata?

Wytwórcy wielu przedmiotów sprawili, że przywykliśmy do tego, że moda się zmienia i od czasu do czasu wypada wymienić naszą odzież, buty czy szaliki. Dodatkowo postęp w rozwoju techniki wymusza wymianę dużej części naszego sprzętu elektronicznego coraz częściej. Na podobnej zasadzie przychodzą i odchodzą pewne trendy w urządzaniu pokoi, choć częstotliwość cyklu tych zmian nie jest może równie poważna, jak w przypadku ubrań czy butów. A jak ma się częstotliwość tych zmian do rozwoju technologii? Czy to oznacza, że nasze żyrandole lub lampy ogrodowe powinniśmy wymieniać równie często jak telewizor? Jak dobrze dobrać oświetlenie do mieszkania?
19/12/31, 13:09:07
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.