Jak zainstalować poprawnie lampę

Instalacja oświetlenia może być - mimo pozorów - prostą rzeczą dla niemal każdej osoby. Nie musimy być elektrotechnikiem aby poprawnie zamontować w swym pokoju dziennym lub też w innym wnętrzu mieszkania odpowiednie oświetlenia. Bez względu na to czy to będą lampy sufitowe, lampy punktowe, kinkiety bądź też zwyczajne żyrandole, wystarczą do tego proste narzędzia jakie każdy z reguły posiada we własnym domu (względnie klucz dynamometryczny - jeżeli ktoś posiada) oraz zapamiętanie określonych istotnych reguł bezpieczeństwa. Potrzebne będą także: przyrząd pomiarowy i tzw. próbówka (śrubokręt z kontrolką przepływu prądu).
przygaszone światło lampki nocnej
Autor: Michael Pardo
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Pierwszym etapem jest wyłączenie bezpiecznika, który to jest odpowiedzialny za dany przewód. Następnie musimy skontrolować miernikiem czy prąd nie przepływa w przewodach. Powinno się przytrzymać kabel (przez izolację) po czym przyłożyć miernik do zakończenia kabli (nie izolowanych). O ile prąd nie płynie w przewodach, aparat pomiarowy będzie milczał. Najczęściej w każdym domu widoczne są z sufitu dwa kable fazowe oraz jeden zerowy. Trzeba oznakować izolację „zero" (zazwyczaj jest w izolacji koloru czarnego). To się przyda z pewnością: więcej szczegółów tu.

Sprawdź też

Jak kupić solidne meble do kuchni

kuchnia
Autor: Martin Pettitt
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Meble do kuchni muszą być przede wszystkim funkcjonalne, gdyż zazwyczaj kupujemy je na lata. To bardzo istotne, żeby były właściwie zaprojektowane i odporne. Z reguły najwięcej uwagi przy wyborze poświęca się frontom, gdyż to one przede wszystkim decydują o wyglądzie kuchni. Naturalnie są to elementy najbardziej widoczne, ale też narażone na zużycie. Dlatego też trzeba się zastanowić nad wyborem materiału, z jakiego będą wyprodukowane.


lampka biurowa
Autor: Shannon
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Kolejnym etapem jest przyszykowanie powierzchni dla naszej lampy sufitowej bądź też żyrandola. Oznaczamy więc na suficie miejsce w którym zamierzamy wywiercać otwory. Trzeba upewnić się, że w konkretnym miejscu nie jest umiejscowiony inny przewód. Po wywierceniu otworków montujemy kołki drewniane rozporowe. Rozmiar kołków dostosowujemy do wielkości oraz ciężkości lampy bądź żyrandola. Kolejnym krokiem jest podłączenie przewodów do kostki żyrandola lub lampy (np.: ). Na ogół wytwórcy w instrukcji opisują jak należy podłączyć przewody. Jeśli już podłączyliśmy kable, można włączyć bezpiecznik by upewnić czy żyrandol bądź lampa działają właściwie. Teraz należy ponowne wyłączyć korek, by każdy przewód osobno okleić do izolacji.

Piątym i ostatnim krok jest przykręcenie żyrandola albo lampy do stropu. Montujemy żyrandol do wcześniej wywierconych otworów. Ukrywamy przewody i w każdy przygotowany otworek wkręcamy śrubki. Powinny one pasować rozmiarowo do kołka rozporowego, aby lampa czy żyrandol zostały bez zarzutu umocowane. Na koniec warto nałożyć zaślepki, tak by całość wyglądała estetycznie. I już można cieszyć się własnoręcznie zamontowaną lampą.
23/02/10, 07:20:03
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.