Niebanalne oświetlenie do naszego domu i mieszkania? Pomiędzy luksusem, a prostotą

Rozważając konkretnie interesujący nas rodzaj oświetlenia zapewne rozważamy wybór między lampami wiszącymi i żyrandolami. Oba rodzaje naświetleń mają po kilka gatunków, które różnią się od siebie specyfikacją, krojem projektanta, materiałem wykonania i rzecz jasna ceną.
lampa kryształowa
Autor: Catie Rhodes
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
W oświetleniu głównym zazwyczaj dochodzą także dodatkowe strumienie światła, w postaci lamp na kinkietach, nocnych lampek, czy stojących na półtora metra lampa podłogowych. Nie dobieramy wszystkich naraz ze względu na koszty - jeśli decydujemy się uzupełnić światło z lampy górnej, to jest to jeden, dodatkowy strumień światła.

kryształowy żyrandol
Autor: N@ncy N@nce
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Oświetleniem kojarzonym przez wszystkich w większości bogatych domostw i salach hotelowych, praktycznie niezastąpionym elementem są żyrandole. Nieodłącznie utożsamiamy je z salonami, rozrywkową i kulturalną częścią budynków i pomieszczeń. Ich zwis jest dłuższy niż lamp wiszących, a „wyposażenie” świateł posiada co najmniej kilka „odnóg”. Eleganckie egzemplarze mają klasyczne abażury, czy też dekoracyjne żarówki wkomponowane w styl pomieszczenia. Ceny, jak to w dysproporcjach powszechności i luksusu jest, są dość wielkie, w prostych „kreacjach” wynoszą mniej niż dwieście złotych, zaś żyrandole (zalecamy tą stronę) z kryształami z prawdziwego zdarzenia na salony kosztują kilka, nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Wystrój lamp z półki ekskluzywnej spotykamy przeróżne: salonowe, antyczne, czy szczególnie kojarzone i spotykane odmiany z kryształem. Do wyposażenia salonu lub bogatego pokoju posłuży też lampa kryształowa (czytaj dalej na temat). Choć nie da takiego efektu jak zwisające, rumieniące się w kryształkach oświetlenie z żyrandoli, przez swój wygląd także oznacza skojarzenie z wyższą klasą. Za niewielką lampkę z abażurem koralikowym ze szklanych kryształków zapłacimy w sklepie budowlanym tylko dwieście złotych. Prawdziwe kryształy do większych lamp to już zdecydowanie wydatek znacznie bardziej obciążający nasz budżet.


Sprawdź też

Oświetlenie led jest umieszczane we własnościowych mieszkaniach, a także w pomieszczeniach, jakie udostępniają właściciele hotelików

żarówki led
Autor: Mike Mozart
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Kto posiada własną firmę, czyli dla przykładu, prowadzi własne gospodarstwo agroturystyczne na Pojezierzu Warmińsko-Mazurskim lub u podnóża Beskidów, ten stara się oszczędzić i na rachunkach za wodę, i za energię elektryczną czy inne media. Rzecz jasna kto ma węża w kieszeni, ten na pewno nie będzie gościł wielu turystów. A znane przysłowie przestrzega: kto zbyt dużo oszczędza, ten dwa razy płaci.

Ciemne pomieszczenia, w stylu sypialń, mają wyjątkowy klimat właśnie dzięki niewielkim wiązkom światła, które biją z lampek nocnych. Stojące w rogu stolików czy szafek nocnych lampki tworzą idealne warunki do czytania przed snem i wyciszenia się. Tworzą klimat, jeśli same są urozmaicone pomysłem designera, poprzez kreatywny abażur.
21/08/03, 17:36:03
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.