Podziwiajmy kulturę ludową i jej tradycje

Dopiero co mieliśmy Boże Narodzenie , a już teraz bardziej zapobiegliwe gospodynie domowe myślą o następnych wielkich świętach, a mianowicie o Wielkanocy.

Wielkanoc to dla chrześcijan największe i najradośniejsze święto w ciągu roku. Wspominane jest dla upamiętnienia męki pańskiej i zmartwychwstania Chrystusa w trzecim dniu. Czas tych świąt jest ruchomy, odbywają się one niezmiennie w trzecią niedzielę po początkowej pełni księżyca. Od terminu tej pełni zależnych jest wiele innych chrześcijańskich świat ruchomych.

pisanki z wzorami
Autor: Antony Stanley
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
W roku 2013 święta wielkiej nocy będą bardzo wcześnie, bo już trzydziestego pierwszego marca. Nie ma w tym nic niezwykłego, że wiele pań domu już zawraca sobie głowy przygotowaniem do świat. W końcu zgodnie z tradycją, na święta powinna zjechać się całą rodzina.

W naszej tradycji Wielkanoc to święto radości i pogody ducha która towarzyszy zmartwychwstaniu. Symbolem tego odnowionego życia są bez dwóch zdań jajka.
Tak, jak nikt nie nie może sobie wyobrazić bożego narodzenia bez karpia, tak i w Święta wielkanocne śniadanie nie może obyć się bez pisanek.

Podoba Ci się tego typu wpis? To świetnie, jeśli masz ochotę poznać coś tak samo absorbującego, to zapewne zaciekawi Cię także ważna propozycja (http://www.wajnert.pl/kolekcje/meble-systemowe/pokoj-mlodziezowy).

Zgodnie z tradycją przystroimy stół rzeżuchą, na której ułożymy pisanki wielkanocne (dowiedz się więcej) i baranka z cukru.

wielkanocne pisanki
Autor: Preciosa Ornela
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Nasi rodacy kultywują pochodzącą sprzed kilkuset lat tradycję osobistego wyrabiania ozdób . O ile na komercyjne święta bożego narodzenia wszystkie świecidełka choinkowe mamy możliwość nabyć w markecie, to pisanki ręcznie robione są nadal w cenie.
Najlepsze z nich wykonuje się w północnej części Polski - kurpiowskie pisanki i wydmuszki są sławne w całej Polsce. Dokładność i brak pośpiechu wymagane do odpowiedniego wymalowania takiego jajka są cechę rzadko spotykaną wśród dzisiejszych ludzi mieszkających w dużych miastach.
Poza wydmuszkami, innym, nie mniej słynnym produktem z tamtych stron są bibułkowe kwiaty i bukiety wykorzystywane do dekowania odświętnych palm wielkanocnych, które niejeden z nas z pewnością podziwiał w telewizji.

W związku z tym, moim zdaniem, tym mocniej powinniśmy wspierać kulturę i tradycję wywodząca się z folkloru, gdyż prezentuje ona trochę zapomniany, a nadal bardzo mądry styl życia.
19/06/10, 07:03:06
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.