W jaki sposób odpowiednio rozplanować oświetlenie w domu?

Faktury, materiały, barwy, wreszcie sprzęty i mebelki - każdy z owych fragmentów składa się na kompletny, spójny projekt aranżacji pomieszczenia.


Nie powinniśmy zapomnieć jeszcze o jednym elemencie.


pokój dziecka
Autor: Easy Walls
Podpatrzone na: www.beautifulhome.pl


Takim, który zaakcentuje atuty mieszkania jak też ukryje jego ograniczenia. Wydaje się, że przed laty nieco mniejszą wagę przykładaliśmy do tego tematu. Starczyło zamontować lampę nasufitową, w dużych pokojach dodatkową lampkę, względnie w sypialni umieścić lampy nocne. Inspirowaliśmy się przy tym kilkoma uniwersalnymi regułami. Współczesne projekty oświetlenia są projektowane na miarę konkretnego pomieszczenia, jego zastosowań jak też potrzeb lokatorów. Nie mniej jednak można wyróżnić w tym miejscu kilka podstawowych wytycznych.


W planowaniu oświetlenia jednym z najważniejszych dewiz jest tzw. "strefowość". Czasy akcentowania funkcjonalnych podziałów kategoryczny sposób, zatem przy pomocy murów, już dawno minęły. Dzisiaj na jednej powierzchni współistnieć może parę stref spełniających role poszczególnych pokoi - celowość i zadaniowość każdej z nich należy zaakcentować przy pomocy oświetlenia. Obecnie często kuchnia nie jest oddzielana od salonu czy jadalni; często też do czynienia mamy z tzw. pomieszczeniami loftowymi, gdzie podziały są iluzoryczne, zaś światło dzienne dyskretnie przemyka do jego najdalszych zaułków.


Sprawdź też

Oświetlenie w domu - fakty i mity

kolorowa lampa wisząca
Autor: Elliott Brown
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Niezależnie od tego w jakim miejscu się przebywa, światło jest niezwykle ważne. Pełni ono szczególną rolę tam, gdzie nie ma dostępu do naturalnego światła słońca, czyli przykładowo we wnętrzach bez otworów okiennych, położonych pod poziomem ziemi. We współczesnym świecie człowiek nie jest w stanie wyobrazić sobie życia bez światła elektrycznego. Od wielu lat przyzwyczajony jest do oświetlania pomieszczeń po zmroku za pomocą energii elektrycznej, ponieważ jest to rozwiązanie skuteczne i opłacalne.


Warto jednak należycie dopasować lampy nie wyłącznie jeżeli chodzi o wykończenie, estetykę, materiały oraz styl, ale także natężenie oraz świetlne parametry w taki sposób, by nie okazało się, iż na skutek nadmiaru światła będziemy w swym wnętrzu czuć się niezbyt komfortowo.
23/09/05, 07:45:04
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.