Podłoga wyprodukowana z drewna – czy warto umieszczać ją w domu?

Do naszych czterech kątów znów wracają podłogi drewniane. Nadają one pomieszczeniu dużo ciepła, a jeżeli będą solidnie zrobione, przetrwają długie lata. Podłogi , które zrobiono z desek zaczynają powoli wypierać cieszące się ogromną popularnością przed paroma laty panele podłogowe. Dużą popularnością ponownie zaczyna się cieszyć parkiet dębowy.


drewniana podłoga
Autor: Graham Hill
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Dąb jest drewnem niezwykle twardym, z tego powodu parkiet dębowy jeżeli tylko będziemy o niego właściwie się troszczyć przetrwa w bardzo dobrym stanie naprawdę długo - więc w niego zainwestować. Tego rodzaju podłogę można umieścić w najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniu znajdującym się w domu. Oprócz znanego od lat parkietu podłogę warto wykonać z pomocą desek podłogowych. Godna polecenia jest deska dębowa. Wspomniana deska dębowa powinna być umieszczona na legarach. Ułożony parkiet czy też deski trzeba poddać procesowi cyklinowania, a następnie zabezpieczyć właściwym preparatem - odpowiednia impregnacja to klucz. W zdecydowanej większości przypadków wybieranym sposobem zabezpieczania podłóg wykonanych z drewna jest ich lakierowanie.

Polakierowana podłoga jest bardzo łatwa w pielęgnacji. Należy ją tylko odkurzyć i przetrzeć lekko wilgotną ścierką bądź mopem. Niestety, drewniana podłoga nie sprawdza się przy ogrzewaniu podłogowym. Stawiając na polakierowanie drewnianej podłogi, należy wykorzystać do tego celu właściwy lakier. Na ten moment w sklepach znaleźć można lakiery rozpuszczalnikowe oraz lakiery ekologiczne. Te pierwsze mają bardzo długi okres schnięcia, ekologiczne schną błyskawicznie. Wśród jednych i drugich można wybierać między lakierami, które po wyschnięciu utworzą powierzchnię z połyskiem, półmatową bądź matową. Wybór lakieru uzależniony jest także od miejsca, w którym podłoga ma być wykorzystana. W przedpokoju powinno się ją pokryć lakierem, który zagwarantuje uzyskanie powłoki , która cechowała będzie się odpornością na ścieranie.


W salonie nie jest to już konieczne. Wykonane z drewna podłogi (zobacz: impregnacja posadzek) muszą być od czasu do czasu poddawane renowacji. Jest to zabieg, który polega na cyklinowaniu , a następnie nałożeniu nowej warstwy lakieru. Nim nową podłogę trzeba będzie znowu cyklinować oraz pokrywać świeżą warstwą lakieru minie sporo czasu. Podłogi, które zrobione zostały z drewna mają wiele zalet: są trwałe, są ciepłe, nie powodują reakcji alergicznych. Na pewno opłaca się je mieć w swoim domu. Za ich sprawą dom nabierze pięknego charakteru. Warto o tym pamiętać.
19/09/15, 07:30:01
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.