Wpływ światła na klimat w domu. Jakie oświetlenie wybrać do konkretnych pomieszczeń?

Światło w domu to nie jedynie konieczność, ale i część aranżacji. Nie wszyscy zapewne są czegoś takiego świadomi i dosyć luźno podchodzą do tej kwestii. Nie myśląc o tym, doprowadzamy tym samym do sytuacji, w jakiej mieszkanie jest jakby trochę bez wyrazu. Co można zrobić by taką sytuacje zmienić? W jaki sposób zrobić właściwy nastrój w naszym domu?

Po pierwsze ważna jest barwa światła.

Absorbujący tekst? Jeżeli tak sądzisz, wcześniejsza strona (http://rawinski.pl/) także stanowi godne uwagi źródło informacji, które odnosi się do omawianej kwestii.

Wpływa ona na komfort domowników, tym bardziej jeżeli sporo czasu spędzamy korzystając ze sztucznego oświetlenia. To czy światło ma ciepły czy zimny kolor ma wielki wpływ na nasze samopoczucie. Jeszcze do niedawna cieplejsza barwa światła była domeną tradycyjnej żarówki, a lampy typy LED lub świetlówki emitowały zimne światło (sprawdź informacje na stronie).
konstrukcja led
Autor: Artemas Liu
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
To się już na szczęście zmieniło i teraz istnieją pod tym względem większe możliwości wyboru. Oświetlenie ciepłe powoduje, że łatwiej jest nam się zrelaksować, uspokaja nas, odpręża jak również pozytywnie nastraja. Im barwa światła cieplejsza, tym dane miejsce wydaje się przytulniejsze. Chłodne światło natomiast sprzyja pracy, pobudza, dobrze wpływa na koncentrację.

Jeśli chodzi o światło właściwe do konkretnych pomieszczeń, to dla przykładu w łazience bardziej odpowiednie będzie światło w największym stopniu zbliżone do białego. Przy montażu trzeba wykorzystać zasilacz IP67, najlepiej z wodoodporną obudową, jaka będzie odpowiednia na wilgoć panującą w łazience - zobacz zasilacze Ip67. W tym pomieszczeniu przyda się kilka mniejszych lampek LED, aby mieć możliwość rozjaśnić konkretne miejsce w łazience, takie gdzie tego potrzebujemy, nie paląc światła w całej łazience. Dobrze też przy lustrze, czyli tam gdzie panie wykonują makijaż, zamontować lampki, które mają jak najwyższy wskaźnik oddawania barw. Wartość taka opisywana jest przez oznaczenie Ra oraz z reguły im wyższa jest taka wartość tym lepiej.


Sprawdź też

Producent oświetlenia led ma dla nas różnorakie propozycje

oświetlenie LED
Autor: Peter Corbett
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Czy wiemy które oświetlenie powinniśmy użyć?

Jeśli zastanawiamy się nad wyborem określonego oświetlenia do pomieszczeń, to warto się namyślić na czym rzeczywiście nam będzie zależeć. Czy pragniemy posiadać mocne światło, zmniejszyć rachunki, a może pragniemy mieć świadomość, że nie będziemy musieli co chwilę zmieniać żarówek?

W kuchni warto zamontować oświetlenie LED o cieplejszej barwie do tego zasilacz 12V będzie dobry (zasilacz 12V). Cieplejsza barwa światła spowoduje, że jedzenie będzie wyglądało o wiele lepiej. W salonie natomiast dobrze jest zamontować światło górne rozjaśniające przestrzeń bardziej, jak i lampy stojące z cieplejszą barwą światła. W końcu w tym miejscu często oddajemy się relaksowi, ale także przyjmujemy gości. Dobrze jest zrobić w tym miejscu miły, przyjemny klimat.

Artykuł: kliknij po więcej.
20/10/28, 13:28:03
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.