Oświetlenie ogrodu

Dom pod miastem to dla wielu największe marzenie o wygodnym życiu na wsi. Aczkolwiek, aby nasz dom dawał nam nas cieszył, dobrze zatroszczyć się również o o teren do niego przylegający. Mowa tu naturalnie o ogrodzie i aranżacji roślinnej, ale tak samo istotne jest właściwe oświetlenie zewnętrzne budynku. Umiejętnie rozlokowane lampy ogrodowe zaznaczają zalety nawet najmniejszego ogródka, a z dużego ogrodu trafnie dobrane oświetlenie ogrodowe sprawi że będzie on bajkowy.
Oprócz tego różne lampy zewnętrzne – i te w ogrodzie i te zamontowane na elewacji budynku – są istotną ochroną antywłamaniową. Jak najlepiej dobrać oświetlenie ogrodowe? Na co zwrócić uwagę, planując oświetlenie zewnętrzne naszego domu? Czy lampa halogenowa naprawdę zniechęci złodzieja?

Lampy zewnętrzne do domu – rodzaje

Najszerzej oświetlenie zewnętrzne dzielimy na dwa rodzaje lamp: lampy zewnętrzne dla ogrodu oraz lampy zewnętrzne dla budynku. Wśród tych drugich możemy wymienić oświetlenie zewnętrzne, które ma służyć przede wszystkim celom dekoracyjnym, oraz lamy zewnętrzne funkcjonalne. Dekoracyjne lampy zewnętrzne mogą obejmować lampy najazdowe
ciekawy żyrandol
Autor: Wicker Paradise
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
, zamontowane wokół domu, aby w artystyczny sposób podświetlać zewnętrzne ściany od dołu.
Tego typu oświetlenie punktowe do podkreślenia elewacji domu (jednak tym razem ze strumieniem światła od góry) możemy zaaranżować, wykorzystując lampy ogrodowe (na przykład kinkiety do ogrodu) albo lampy zewnętrzne, umieszczone w okapie (oprawa wpuszczona w podbitkę). Punktowa lampa zewnętrzna z energooszczędną żarówką umieszczona w zagłębieniu w ścianie budynku da równie ładny efekt. Oświetlenie zewnętrzne wykorzystane dla celów funkcjonalnych obejmuje lampy najazdowe zainstalowane zgodnie z ich pierwotnym przeznaczeniem na podjeździe, aby uprościć parkowanie samochodu w zimie.

Wyjątkowo istotnym elementem składającym się na użytkowe lampy zewnętrzne są lampy halogenowe, najczęściej wyposażone w czujniki ruchu, to znaczy uruchamiające się wtedy, gdy ich światło naprawdę jest potrzebne. Lampa halogenowa na ścianie budynku pozwala domownikom na łatwe dojście do domu po zachodzie słońca i zwiększa bezpieczeństwo, odpowiednio rozjaśniając okolice drzwi wejściowych oraz gdy zachodzi taka potrzeba drzwi ogrodowych.

Lampy zewnętrzne zaczarują ogród


Aranżując wygląd naszego ogrodu, na ogół skupiamy się głównie na roślinach, oświetlenie ogrodowe odkładając na koniec. A szkoda, bo to pozbawia nas szansy na to, aby lampy ogrodowe stały się częścią aranżacji krajobrazu przy naszym domu. W wyniku tego, że dobierzemy stosowne oświetlenie ogrodowe, ogród będzie nas kusił swoją urodą też nocą i zachęcał do zorganizowania kolacji na świeżym powietrzu i zaproszenia przyjaciół na stylowe wieczorne garden party. Wówczas altanka, w której głównym punkcie wisi ogrodowa lampa wisząca, przyda się, jak znalazł.
ogród z oczkiem wodnym
Autor: ThiloG
Podpatrzone na: http://www.flickr.com


Wyjątkowo interesującą opcją są też ogrodowe lampy podłogowe, czyli zabezpieczone przed zewnętrznymi warunkami atmosferycznymi lampy stojące do ogrodu, które można w miarę potrzeb przesunąć w inną część ogrodu. Będzie to oczywiście zależało od długości kabla dostarczającego prąd do lampy. Ogrodowe oświetlenie warto więc zaprojektować z wyprzedzeniem, w celu uniknięcia konieczności przysłaniania trawą nieatrakcyjnych kabli przedłużacza.

Masz zamiar pogłębić swą wiedzę na temat przedstawiony w tym poście? Zatem zachęcamy - kliknij w źródło (http://www.sacher-cnc.pl/obrobka-metali-krakow/) i czytaj nowe interesujące treści.

Jeśli zaprojektujemy oświetlenie do ogrodu już w czasie aranżowania podstawowych elementów ogrodu, pozwoli nam to ukryć przewody pod ziemią, obok (jednak nie za blisko) przewodów od zraszacza. Gwarantuje to interesujący wygląd i poczucie bezpieczeństwa, a lampy ogrodowe zdają się wyrastać z ziemi. Dodatkiem, który uświetnia oświetlenie ogrodu, są także zamontowane na ścianach domu kinkiety zewnętrzne. Tego typu lampa lampa stanowi nie tylko wartościowy element dekoracyjny, ale również środek chroniący dom przed zakusami włamywaczy, o czym w następnym akapicie.

Oświetlenie jako zabezpieczenie antywłamaniowe?

Wbrew pozorom, aby dobrze zabezpieczyć nasz dom, nie zawsze potrzebujemy najwyższej klasy alarmu i ekipy interwencyjnej, która znajduje się tuż za rogiem. Dobrze na początek zainwestować w najprostszą, najtańszą, ale jednak bardzo skuteczną ochronę domu – dobrej jakości oświetlenie zewnętrzne.
żarówka ledowa
Autor: theilr
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Najlepiej do tego celu nadają się lampy halogenowe wyposażone w czujkę ruchu. Lampa halogenowa wydaje mocne światło i pozwala sąsiadom bez problemów dostrzec, że ktoś chodzi dookoła naszego domu.

Poza tym światło halogenowe dobrej klasy jest również odporne na zniszczenie, w związku z tym ewentualny rabuś będzie się musiał sporo natrudzić, zanim niezauważalnie będzie mógł przejść przez ogrodzenie oraz drzwi do domu. Oprócz inwestycji w oświetlenie halogenowe dobrze w ogóle wyposażyć nasz dom w oświetlenie zewnętrzne. Nowoczesne instalacje elektryczne pozwalają na zautomatyzowanie kierowania oprawami stanowiącymi oświetlenie zewnętrzne domu, aby zapalały się co wieczór o określonej porze. Zapalone lampy zewnętrzne dają wrażenie, że w domu są domownicy i skutecznie odstraszają poszukującego okazji złodzieja, a jednocześnie sprawiają, że dom prezentuje się wyjątkowo stylowo. W ten sposób oświetlenie zewnętrzne może przyczynić się do podniesienia wartości nieruchomości zarówno ze względu na wzmocnienie zabezpieczenia, jak i wyglądu.
22/08/04, 07:02:19
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.